top of page

FİRMANIZ İÇİN FİLM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

KURUMSAL TANITIM FİLMİ

Kurumsal tanıtım filmleri, firmanın kurumsal yapısının , üretim kapasitelerini ve fabrika hacmini tesisin yapabilirliklerini ön planda tutularak anlatıldığı film türüdür. Filmde tesiste yer alan makineler, teknolojiler, ofis yapılanması, laboratuvar teknikleri ve edindiği tüm kalite sertifikalarının nedenlerini detaylı ve özenli anlatıldığı filmlerdir.

Kurumsal tanıtım filmlerinin farklılıklarında anlatım dili büyük rol oynar. Makine, teknoloji ve Kapasite büyüklüğünü ön planda tutulduğu filmlerin yanı sıra ayrıca firmanın kültürünü, vizyonunu, ürün ve firma bağı arasında duygusal anlatımı kuran anlatım dilleri de seçilebilir. Seçilen anlatım diline istinaden yapılacak çekimlerin, bütçeyi oluşturmasında önem arz eder. Fabrika içinde kurulacak sahnelerde, tesisin sahneye uygun hazırlanmış olması, filmde gösterilmesi önemle istenilen üretim elemanları ve ürünlerin  hazır olması, setin süresinde önem taşır. Filmde rol alması istenilen fabrika personeli veya profesyonel oyuncunun seçimi, çekim öncesi detaylarıyla belirlenmiş olması, rolünü oynayacak kişinin sahnesine hazırlanmış olması, set süresini, böylece film bütçesini de belirlemiş olur. Filmde seçilecek Türkçe veya yabancı dillerde seslendirme, seslendiren kişinin cinsiyet seçimi ve aksan seçimi önceden belirlenmesi, filmin teslimine ve kullanımına hız kazandırır.

Everybody Needs a Dollar
Videoyu Oynat

BELGESEL FİLM

Markaların kurumsal yapısının anlatıldığı Kurumsal tanıtım filmleri ’nin yanı sıra ayrıca kuruluşundan bu yana geçen süreçte edinilen deneyimlerin, üretimlerindeki kazandıkları tecrübelerin nerelerden geldiğini, geçmişinden bu güne kadar gelen tarihsel sürecin, kurucuların, yönetim kadrosunun, üretim kadrosunun röportajlarının, kurumsal tanıtım filmindeki gibi teknik çekimlerin yanı sıra, yıllar öncesine ait belge nitelikli ve tarih nitelikli eski video, fotoğraflarının da yer aldığı film türüdür. Firma Belgesel filmlerinde anlatım dili olarak, firmanın kurucularına ithafen teşekkür temalı filmler olsa da, ayrıca firmanın geçmişinin ne denli köklü olduğunu gözler önüne sermeye imkan verir. Bu yüzden izleyicinin Kurumsal tanıtım filminde bugünüyle ilgili edindiği bilgilerin, geçmişten bu güne kadar hangi deneyimleri yaşadıklarını anılarıyla görmelerine imkan verir. Filmin anlatım dilinde markanın geçmişinin yanı sıra üretilen ürünlerin de geçmişiyle ilgili film türleri de seçilebilir. Böylece firmanın ürünlerinin, markasının önüne geçtiği tesislerde, bu sefer geçmişe gidilen konu firmadan ziyade ürünün ilk günden bu güne kadar geçen sürecini anlatır. Bu tip filmlerde de kurumsal tanıtım filminde olduğu gibi sahnelere olan hazırlık süreçleri aynıdır. Ayrıca röportajı yapılacak konuşmacıların, anlatmak istediği konuların sorularının baştan belirlenip, cevaplarının yazılması, buna göre anlatıma hazır hale gelmesi sahne süresinin verimli geçmesine imkan verir ve röportajı yapacak anlatıcıyı da rahatlatır. Metne olan bağlılık, kişinin anlatım diline oranla esnemesi de ayrıca anlatıcının kişiliğine de dem vurmasına yardımcı olur. Bu tip filmlerde de hazırlık süreçleri filmin teslimine ve kullanımına hız ve ivme kazandırır.

bottom of page